გამოცემა: №33 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 იანვარი - 29 თებერვალი, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
30 იანვარს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრთან, კრისტინა ოზგანთან და დე ფაქტო ენერგეტიკისა და ტრანსპორტის მინისტრთან, ჯანსუღ ნანბასთან ერთად მოსკოვში გაემგზავრა. ვიზიტის მიზანი აფხაზეთში შექმნილი საწვავის კრიზისის მოგვარება იყო.
მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში ბჟანია შეხვდა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს, სერგეი ლავროვსა და სხვა არა ერთ მაღალჩინოსანს. ვიზიტის შესახებ უფრო დეტალური ინფორმაცია არ გავრცელებულა. 21 თებერვალს ბჟანიამ რუსეთის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტოს - „ТАСС“ ინტერვიუ მისცა, რომელშიც არაერთ საკითხს შეეხო, მათ შორის, პირველად გაასაჯაროვა მისი ვიზიტის დეტალები.
საწვავის კრიზისი მას შემდეგ შეიქმნა, რაც რუსეთის გადაწყვეტილებით აფხაზეთში ნავთობპროდუქტების შეტანის უფლება მხოლოდ „როსნეფტს“ მიენიჭა. ბჟანიას თქმით, მოლაპარაკებების შედეგად, დე ფაქტო რესპუბლიკას საწვავი რეგულარულად მიეწოდება და დეფიციტი არ შეიქმნება, მომავალში კი მხარეები შეთანხმდებიან ოპტიმალურ გადაწყვეტილებაზე.
ასლან ბჟანიასა და სერგეი ლავროვის შეხვედრა
ავტომობილების დაზღვევა
ოკუპირებულ აფხაზეთში განიხილავენ ჯარიმის გაზრდას იმ ავტომფლობელებისთვის, რომლებიც რუსულ ნომრიანი ავტომობილებით ე.წ. რესპუბლიკის საზღვრის კვეთისას არ აზღვევენ კუთვნილ ავტომობილებს. ამჟამად ჯარიმის ოდენობა 600 რუბლია, ინიციატივის თანახმად კი ეს ჯარიმა 5 ათას რუბლამდე უნდა გაიზარდოს.
აფხაზეთში ავტომობილების სავალდებულო დაზღვევის „კანონმდებლობა“ 2006 წლიდან არსებობს, თუმცა მისი აღსრულება მხოლოდ 16 წლის შემდეგ დაიწყო. ჯარიმის მცირე ოდენობა, როგორც ჩანს, რუსულნომრიანი ავტომფლობელებისთვის არ არის საკმარისი „სტიმული“, რათა დე ფაქტო რესპუბლიკაში შესვლისას კუთვნილი ავტომობილები დააზღვიონ.
ამჟამად აფხაზეთში ოთხი კომპანია ფუნქციონირებს, რომლებიც „უცხონომრიან“ ავტომობილებს აზღვევენ. ოთხივე „სახელმწიფოსა“ და კერძო პირების თანაბარ მფლობელობაშია. 15 დღიანი დაზღვევის საფასური ათასი რუბლია, ხოლო ერთთვიანის - 1.5 ათასი რუბლი.
ერთ-ერთმა ყველაზე მსხვილმა სადაზღვევო კომპანიამ, „გარანტ-სტრახოვანიე“, 2023 წელს დაახლოებით, 90 ათასი ავტომობილი დააზღვია, რაც ორჯერ მეტია 2022 წლის მონაცემებთან შედარებით.
ღვინის წარმოების კრიზისი
ოკუპირებულ აფხაზეთში ღვინის ყველაზე მსხვილი მწარმოებელი - „აფხაზეთის ღვინო და წყლები“, რომელსაც აჩბების ოჯახი ფლობს, უკვე ერთ თვეზე მეტია არ ფუნქციონირებს. როგორც კომპანიაში აცხადებენ, დე ფაქტო მთავრობამ ღვინის წარმოებისთვის საჭირო მასალებზე 30 პროცენტიანი აქციზის დაწესების გადაწყვეტილება მიიღო. ეს წარმოებისთვის ხელისშემშლელია და ზრდის პროდუქციის ღირებულებას. დისტრიბუტორებმა კომპანიას განუცხადეს, რომ ღვინოზე ფასის გაზრდის შემთხვევაში, ისინი საქონელს ვერ გაყიდიან. ამჟამად, კომპანია დე ფაქტო მთავრობასთან მოლაპარაკებებს აწარმოებს. კომპანია რუსეთში აფხაზური ღვინის ყველაზე მსხვილი ექსპორტიორია.
ვაკანსიები „სოხუმის აეროპორტში“
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის მთავრობამ ვაკანსიები გამოაცხადა „ვ. არძინბას სახელობის სოხუმის საერთაშორისო აეროპორტში“ დასაქმების მსურველებისთვის. აეროპორტის აღდგენით სამუშაოებს რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილის შვილის, რაშიდ ნურგალიევის კომპანია აწარმოებს. გავრცელებული ინფორმაციით, აეროპორტიდან ტექნიკური ფრენები დაიწყება არაუგვიანეს 2024 წლის ივლისისა, ხოლო სრულ ფუნქციონირებას აეროპორტი 2024 წლის 31 დეკემბრიდან დაიწყებს, თუ „საერთაშორისო სამხედრო სიტუაცია არ გამწვავდება“. დაწესებული აკრძალვის გამო აეროპორტიდან საერთაშორისო ფრენები ვერ განხორციელდება და ფრენები მხოლოდ რუსეთის მიმართულებით იქნება შესაძლებელი.
საახალწლო არდადეგების ტურისტული სტატისტიკა
დე ფაქტო ტურიზმის სამინისტროს ცნობით, 2024 წლის საახალწლო არდადეგებზე ოკუპირებული აფხაზეთი რუს ტურისტებში პოპულარობით სარგებლობდა და ვიზიტორთა ოდენობით ათეულში შევიდა. „უწყების“ ცნობით, წელს აფხაზეთს 5%-ით მეტი რუსი ტურისტი ეწვია 2023 წლის საახალწლო არდადეგების მონაცემებთან შედარებით, რაც გამოწვეულია სასტუმროების მიერ შეთავაზებული უკეთესი სერვისით.
რუს ტურისტებში პოპულარობით „რიწის ეროვნული პარკი“ სარგებლობდა. 1-10 იანვრის პერიოდში პარკს 10 127 ადამიანი ეწვია. გაყიდული ბილეთებით ფინანსურმა სარგებელმა 6 მლნ 525 ათასი რუსული რუბლი შეადგინა. შედარებისთვის, 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდში პარკს 10 077 ადამიანი ეწვია, ფინანსურმა მოგებამ კი 6 მლნ 531 ათასი რუბლი შეადგინა.
არანაკლები პოპულარობით სარგებლობდა ახალი ათონის მღვიმეც, რომელსაც 1-10 იანვრის პერიოდში 7 324 ადამიანი ეწვია, ფინანსურმა სარგებელმა კი 5 მლნ 126 ათასი რუბლი შეადგინა. შედარებისთვის, 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდში მღვიმეს 6 395 ვიზიტორი ეწვია, სარგებელმა კი 4 მლნ 476 ათასი რუბლი შეადგინა.
მანდარინის ექსპორტი
დე ფაქტო სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენელმა შეაფასა ციტრუსის სეზონი და განაცხადა, რომ 25 იანვრის მონაცემებით, აფხაზეთიდან რუსეთში ექსპორტზე 25 ათასი ტონა მანდარინი გავიდა. წარმომადგენლის განცხადებით, მიუხედავად იმისა, რომ 2022 წელს ექსპორტზე 39 ათასი ტონა გავიდა, წლევანდელი მოსავალი კარგი ხარისხის იყო, რამაც მის საფასურზეც მოახდინა გავლენა და აფხაზეთში ერთი კილო მანდარინის ფასი 80 რუბლამდე ადიოდა.
საწვავ-საპოხ მასალაზე საექსპორტო საბაჟო გადასახადის გაუქმება
10 იანვარს რუსეთსა და ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონს შორის საწვავ-საპოხ მასალაზე საექსპორტო საბაჟო გადასახადის გაუქმების შესახებ გაფორმებული შეთანხმება ძალაში შევიდა. საქმე ისაა, რომ რუსეთის მთავრობამ 2023 წლის 21 სექტემბრიდან საწვავის ექსპორტი შეზღუდა, 1 ოქტომბრიდან კი იმ ქვეყნებს, ოკუპირებული რეგიონების ჩათვლით, რომლებშიც საწვავი დადებული ხელშეკრულების ფარგლებში რუსეთიდან მაინც გადის ექსპორტზე, დამატებითი გადასახადის გადახდა მოუწევდათ.
2023 წლის მიწურულს დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოევმა თავის წლის შემაჯამებელ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ რუსეთი ოკუპირებული რეგიონისთვის გააუქმებს საწვავ-საპოხ მასალაზე არსებულ საექსპორტო საბაჟო გადასახადს. გაგლოევი ამ საკითხზე ალექსანდრ ნოვაკს, რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილესა და საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორს ესაუბრა, რის შემდეგაც, 30 დეკემბერს, მოსკოვში ხელი მოეწერა გადასახადის გაუქმების პროტოკოლს. შეთანხმება 10 იანვარს შევიდა ძალაში.
1 თებერვალს გაგლოევი რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსს, იგორ მასლოვს შეხვდა. მასლოვი რეგიონს ორდღიანი სამუშაო ვიზიტით ეწვია. შეხვედრაზე გაგლოევმა მადლობა გადაუხადა მასლოვს რუსეთის მთავრობის მიერ საწვავ-საპოხ მასალაზე საექსპორტო საბაჟო გადასახადის გაუქმების გადაწყვეტილების მიღების ხელშეწყობისთვის. მასლოვი გაეცნო „სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის“ ფარგლებში მიმდინარე სამუშაოებს. პროგრამა შემუშავებულია რუსეთის მთავრობის მიერ და მიზნად ისახავს საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ეკონომიკურ და ინფრასტრუქტურულ მხარდაჭერას.
„პროდექსპო 2024“
5-9 თებერვალს მოსკოვში გაიმართა „პროდექსპო 2024“, რომელიც რუსეთისა და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების მიერ წარმოებული საკვები პროდუქტების და სასმელი წყლების ყოველწლიური გამოფენაა. გამოფენაში ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის წარმომადგენლებმაც მიიღეს მონაწილეობა.
ცხინვალის მხრიდან, როგორც წინა წლებში, გამოფენაში მონაწილეობას ორგანიზება გაუკეთა რუსეთში ე.წ. სავაჭრო წარმომადგენელმა, თეიმურაზ გოგინოვმა. მისივე თქმით, ორგანიზებაში ასევე დიდი წვლილი შეიტანა რუსეთში ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის „ელჩმა“, ზნაურ გასიევმა.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა საქონელი: ღვინო, მინერალური წყალი, ჩაი და თაფლი. გამოფენაზე თავისი პროდუქცია (ღვინო, კონიაკი, ლუდი და მინერალური წყალი) წარადგინეს ცხინვალის რეგიონში მოქმედმა კომპანიებმა: „მეღვინეობა ირონსანი“ და „მაღალმთიანი კელის ლუდსახარში“.
აღსანიშნავია, რომ ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში წარმოებული პროდუქცია უკვე რიგით მეექვსე წელია, რაც წარმოდგენილია „პროდექსპოზე“ მოსკოვში. „მეღვინეობა ირონსანისთვის“ ეს მესამე, ხოლო „ლუდსახარშისთვის“ მეორე წელია. ბოლო წლებში ოკუპირებული რეგიონების წარმომადგენლები აქტიურად მონაწილეობენ „პროდექსპოს“ გამოფენებში. გამოფენაზე ასევე წარმოდგენილი იყო ოკუპირებული აფხაზეთის პროდუქციაც, მათ შორის ალკოჰოლური სასმელებიც.
ცხინვალის რეგიონის სტენდი გამოფენაზე
ოსური ლუდი ანექსირებულ ყირიმში
2 თებერვალს ცხინვალის რეგიონის ე.წ. პარლამენტის თავმჯდომარე, ძამბოლატ ტადტაევი რუსეთის მიერ ანექსირებულ ყირიმს ეწვია. ის სიმფეროპოლში დე ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლებს შეხვდა. შეხვედრაზე არაერთი საკითხი განიხილეს, მათ შორის, ზაფხულში ცხინვალი-სიმფეროპოლის ავტობუსის ხაზის დანიშვნა. გავრცელებული ინფორმაციით, მხარეები ცხინვალის რეგიონიდან ყირიმში ოსური ლუდის ექსპორტზეც შეთანხმდნენ. ლუდს ახალგორში მდებარე ლუდსახარში ასხამს. შეხვედრის ბოლოს მხარეებმა ხელი მოაწერეს ორ შეთანხმებას, რომელიც ეხება სავაჭრო და პროფესიულ თანამშრომლობას.

Bzhania’s Visit to Moscow and the Fuel Crisis
On January 30, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, together with the de facto Minister of Economy, Kristina Ozgan, and the de facto Minister of Energy and Transport, Jansugh Nanba, left for Moscow. The purpose of the visit was to resolve the fuel crisis in Abkhazia.
During his visit to Moscow, Bzhania met with the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, and many other high-ranking officials. More detailed information about the visit has not been disclosed. On February 21, Bzhania gave an interview to the Russian state news agency TASS, where he touched on several issues, among which he made public the details of his visit for the first time.
The fuel crisis arose after Russia decided to grant the right to import petroleum products to Abkhazia only to Rosneft. According to Bzhania, as a result of the negotiations, fuel will be supplied to the de facto republic regularly, there will be no shortage, and in the future, the parties will agree on the optimal solution.
Meeting between Aslan Bzhania and Sergey Lavrov
Car Insurance
In occupied Abkhazia, they are considering increasing the fine for the absence of an insurance policy for cars with Russian license plates crossing the border of the so-called republic to RUB 5,000 from the current RUB 600.
The ”law” on compulsory car insurance in Abkhazia was adopted back in 2006, but its implementation began only 16 years later. The small amount of the fine does not seem to be a sufficient “incentive” for car owners with Russian license plates to insure their cars when entering the de facto republic.
Currently, four companies are operating in Abkhazia that insure cars with “foreign license plates.” All four are public-private. The cost of insurance for 15 days is RUB 1,000, and for one month – RUB 1.5 thousand.
One of the largest insurance companies, Garant-Insurance, insured about 90 thousand cars in 2023, which is twice as much as in 2022.
Crisis in Wine Production
The largest winery in occupied Abkhazia, Wines and Beverages of Abkhazia, owned by the Achba family, has not been operating for more than a month. According to the company, the de facto government has decided to impose a 30 percent excise tax on materials needed to produce wine. This complicates production and increases the cost. Distributors told the company that if the wine price increases, they will not be able to sell the product. The company is currently in negotiations with the de facto government. The company is the largest exporter of Abkhaz wine to Russia.
Jobs at Sokhumi Airport
The de facto government of the Republic of Abkhazia announced vacancies at the V. Ardzinba Sokhumi International Airport. The airport restoration work is being carried out by the company owned by Rashid Nurgaliev, the son of the Deputy Secretary of the Russian Security Council. Reportedly, technical flights from the airport will begin no later than July 2024, and the airport will start full operation on December 31, 2024, if “the international military situation does not escalate.” Due to the ban, international flights will not be operated from the airport, and flights will only be possible in the direction of Russia.
New Year Holiday Tourism Statistics
According to the de facto Ministry of Tourism, during the 2024 New Year holidays, occupied Abkhazia was popular among Russian tourists and entered the top ten of the most visited destinations. According to the agency, 5% more Russian tourists visited Abkhazia this year compared to the data for the 2023 New Year holidays, which is due to the better service offered by hotels.
Ritsa National Park was popular among Russian tourists. From January 1 to January 10, a total of 10,127 people visited the park. The financial benefit from the tickets sold amounted to RUB 6 million 525 thousand. For comparison, during the same period in 2023, the park was visited by 10,077 people, and the financial profit amounted to RUB 6 million 531 thousand.
The New Athos Cave was no less popular, which was visited by 7,324 people from January 1 to January 10, and the financial benefit amounted to RUB 5 million 126 thousand. For comparison, during the same period in 2023, the cave was visited by 6,395 visitors, and the profit amounted to RUB 4 million 476 thousand.
Tangerine Export
A representative of the de facto Ministry of Agriculture spoke about the citrus season and said that a total of 25 thousand tons of tangerines were exported from Abkhazia to Russia as of January 25. According to the same source, despite the fact that 39 thousand tons were exported in 2022, the harvest this year was of good quality, which also affected its price - increasing to RUB 80 per kilogram of tangerines.
Cancellation of Export Duty on Fuel and Lubricants
On January 10, an agreement signed between Russia and the occupied Tskhinvali region on the abolition of export duty on fuel and lubricants came into force. The Russian government has limited fuel exports from September 21, 2023, and from October 1, those countries, including occupied regions, to which fuel is still exported from Russia under the agreement, are subjects to additional tax.
At the end of 2023, the de facto President, Alan Gagloyev, said at his end-year press conference that Russia would abolish the export duty on fuel and lubricants for the occupied region. Gagloyev discussed this issue with the Deputy Prime Minister of the Russian Federation who supervises the occupied regions of Georgia, Alexander Novak, after which a protocol on the abolition of the tax was signed on December 30 in Moscow. The agreement came into force on January 10.
Meeting of Alan Gagloyev and Igor Maslov
On February 1, Gagloyev met with the Head of the Directorate for Interregional Relations and Cultural Contacts with Foreign Countries of the Russian Presidential Administration, Igor Maslov. Maslov visited the region on a two-day working visit. At the meeting, Gagloyev thanked Maslov for facilitating the Russian government’s decision to abolish the export duty on fuel and lubricants. Maslov got acquainted with the ongoing work as part of the investment program promoting the socio-economic development. The program was developed by the Russian government and aims at providing economic and infrastructural support to the occupied regions of Georgia - Abkhazia and the Tskhinvali region.
Meeting Between Alan Gagloyev and Igor Maslov
Prodexpo 2024
On February 5-9, Prodexpo 2024, the largest exhibition of food and beverages produced in Russia and Eastern European countries, was held in Moscow. Representatives of occupied Abkhazia and the Tskhinvali region also took part in the exhibition.
On the part of Tskhinvali, like previous years, participation in the exhibition was organized by the so-called Trade Representative in Russia, Teimuraz Goginov. According to him, the „Ambassador“ of the occupied Tskhinvali region in Russia, Znaur Gasiev, also made a big contribution to the organizational process.
Various goods such as wine, mineral water, tea and honey were presented at the exhibition. Companies operating in the Tskhinvali region such as Ironsan Winery and Highland Keli Brewery presented their products (wine, brandy, beer and mineral water).
It should be noted that products produced in the occupied Tskhinvali region have been presented at Prodexpo in Moscow for the sixth year in a row. This is the third year for Ironsan Winery and the second for Brewery. In recent years, representatives of the occupied regions actively participate in Prodexpo exhibitions. Products from occupied Abkhazia (including alcoholic beverages) were also presented at the exhibition.
Tskhinvali Region’s Stand at the Exhibition
Ossetian Beer in the Annexed Crimea
On February 2, the Chairman of the so-called parliament, Dzhambolat Tadtaev, visited the Russian-annexed Crimea where he met with representatives of the de facto government of Simferopol. A number of issues were discussed at the meeting, including the appointment of the Tskhinvali-Simferopol bus line for the summer period. Reportedly, the parties also agreed to export Ossetian beer from the Tskhinvali region to Crimea. The beer is bottled in a brewery located in Akhalgori. Following the meeting, the parties signed two agreements on trade and professional cooperation.